CERV: Together for Peace and Cooperation
CERV-2022-CITIZENS-TOWN TWINNING
Celem projektu "Razem dla pokoju i współpracy" było kształtowanie pozytywnego wizerunku innych kultur oraz wspieranie dialogu i spotkań międzykulturowych z ludźmi z różnych środowisk i kultur. Jest to szczególnie ważne w czasach kryzysu uchodźczego. Dialog międzykulturowy stanowił platformę wymiany pomysłów pomiędzy zróżnicowanymi kulturowo społecznościami gmin partnerskich - Zbrosławic (Polska), Brackenheim (Niemcy), Charnay-les-Macon (Francja), Tarnalelesz (Węgry) oraz Leles (Słowacja). Poprzez wspólne działania uczestników z różnych środowisk kulturowych, etnicznych i religijnych, np. podczas występów artystycznych Dramatalia 2023, nasz projekt miał na celu rozwijanie więzi międzykulturowych. Dzięki ustanowionej w ten sposób solidarności możemy z powodzeniem współpracować, aby kształtować przyszłość UE bez antagonizmów i nietolerancji kulturowej.
Skupiliśmy się na pokazaniu wartości UE i tego, co dzięki niej osiągnęliśmy. Jest to ogromny postęp cywilizacyjny, który został osiągnięty dzięki UE. W projekcie pokazaliśmy, że powinniśmy dzielić się odpowiedzialnością i inwestować we wspólny europejski system pomocy imigrantom, zamiast obwiniać się nawzajem o tworzenie ksenofobicznych barier.
Podczas pierwszego dnia spotkania zajęliśmy się najważniejszym dla nas tematem - solidarnością krajów UE podczas kryzysu wojennego. Dyskusje i wykłady dotykały wielu celów projektu, w szczególności potrzeby wzmocnienia solidarności UE, zwłaszcza gdy potrzebna jest zintegrowana reakcja (np. pomoc dla Ukrainy). Rozmawialiśmy o tym, że tylko razem i solidarnie możemy rozwiązać nasze problemy. Ważne było nawiązanie właściwej komunikacji przy identyfikowaniu konkretnych potrzeb. Tylko ona jest w stanie zapewnić skuteczną pomoc. Odbył się również wieczór integracyjny z rodzinami oraz uroczysta kolacja.
Drugi dzień poświęcony był głównie wymianie międzykulturowej. Odbyła się dyskusja na temat dziedzictwa kulturowego naszych przodków jako dziedzictwa UE. Wspólnie wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Powstań Śląskich. Podczas debaty zastanawialiśmy się nad naszym wpływem na kształtowanie przyszłości UE. Tego dnia odbyło się również główne wydarzenie artystyczne spotkania, Dramatalia 2023 - występy zespołów i grup muzycznych.
Główne rezultaty:
- stworzenie warunków do wzmocnienia tożsamości z polityką UE w zakresie zachowania dziedzictwa poprzez uczestnictwo w kulturze na poziomie lokalnym
- wzrost poparcia dla integracji w ramach UE oraz wsparcia dla polityk i wartości UE
- promowanie zrozumienia i tolerancji poprzez umożliwienie uczestnikom projektu poznania kultury regionu
- zwiększenie zrozumienia różnorodności kulturowej w UE
- Zwiększenie wiedzy na temat wysiłków na rzecz integracji społecznej uchodźców
rozwijanie więzi międzykulturowych i solidarności w celu kształtowania przyszłości UE bez antagonizmów i nietolerancji kulturowej.
Ustalenia:
- osiągnięto porozumienie w sprawie pomocy dla gminy Hrebinky na Ukrainie, z którą gmina Zbrosławice podpisała umowę partnerską w 2023 r. Gminy partnerskie z Niemiec, Francji, Włoch i Węgier wyraziły chęć udziału w działaniach pomocowych.
- podjęcie wspólnych prób pozyskania środków na rozwój społeczeństwa obywatelskiego w gminie Hrebinky na Ukrainie - partnera gminy Zbrosławice
- organizacja międzynarodowego turnieju szachowego dla dzieci z gmin partnerskich, który będzie również okazją do poznania dziedzictwa kulturowego i nawiązania nowych przyjaźni
- dalsze reagowanie na potrzeby gmin partnerskich w organizowaniu pomocy dla uchodźców.