Zasady stosowania nawozów naturalnych w aspekcie ochrony środowiska
Stosowanie w rolnictwie nawozów naturalnych takich jak gnojówka czy gnojowica wiązać się może z powstawaniem pewnych uciążliwości, w tym zapachowych. Aby je ograniczyć, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad zgodnie z obowiązującymi przepisami: Ustawą z dnia 10 lipca 2007r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2024 r. 105 z późn. zm.), Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowego sposobu stosowania nawozów oraz prowadzenia szkoleń z zakresu ich stosowania (Dz. U. z 2019r. poz. 1826 z późn. zm). oraz Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu"
· Na terenie Gminy Zbrosławice nawozy azotowe mineralne lub nawozy naturalne płynne (gnojówka i gnojowica) można stosować na gruntach ornych w okresie od 1 marca do dnia 25 października, zgodnie z Tabelą nr 2 i nr 5 Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu, który stanowi Załącznik do Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r.
· Wcześniejsze stosowanie nawozów, przed terminami, o których mowa powyżej, jest możliwe w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, jeżeli w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 3°C, a dla pozostałych upraw średnia dobowa temperatura powietrza przejdzie przez próg 5°C. Jest to termin, w którym przez 5 dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 3°C, lub termin, w którym przez pięć dni następujących po sobie, każdego dnia, średnia dobowa temperatura powietrza przekroczyła 5°C.
· Datę przejścia średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C określa dla terenu powiatu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Wykazy powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C, i 5°C, są publikowane codziennie, w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie internetowej Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego.
· Przed nawożeniem terenów rolnych należy zapoznać się z Rozporządzeniem Wojewody Śląskiego z dnia 25 września 2023 r. w sprawie ustanowienia obszaru ochronnego Głównego Zbiornika Wód Podziemnych nr 330 – Zbiornik Gliwice, w którym został wyznaczony obszar ochronny, położony na terenie między innymi gminy Zbrosławice. W obrębie obszaru ochronnego ze względu na zróżnicowaną podatność na zanieczyszczenie ujmowanego poziomu wodonośnego oraz sposób użytkowania i zagospodarowania przestrzennego terenu, wyznaczono podobszary ochronne, dla których wprowadzono wiele zakazów dla poszczególnych obszarów.
· Rolnik powinien wymieszać gnojowicę z ziemią jak najszybciej. Optymalny czas wynosi 4 godziny od aplikacji. Najpóźniej może to zrobić kolejnego dnia.
· Zabrania się stosowania nawozów naturalnych i produktów pofermentacyjnych w postaci płynnej podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi.
· Zabrania się stosowania nawozów i produktów pofermentacyjnych na glebach zamarzniętych, zalanych wodą, nasyconych wodą lub pokrytych śniegiem.