Projekt "Zbrosławice - Aktywne Przemiany" jest inicjatywą skierowaną do mieszkańców gminy Zbrosławice, uczestniczących w procesie sprawiedliwej transformacji. Głównym celem projektu jest wsparcie lokalnej społeczności w akceptacji i adaptacji do zmian wynikających z transformacji klimatycznej i gospodarczej, w szczególności poprzez rozwój aktywności społecznej. W ramach projektu, trwającego od 1 września 2024 r. do 30 czerwca 2026 r., zaplanowano szereg działań wspierających mieszkańców, zwłaszcza kobiety i młodych ludzi w wieku 15-29 lat.
Kluczowe założenia projektu:
1. Wsparcie transformacji: Projekt będzie rozwijać świadomość i akceptację dla procesów związanych z transformacją klimatyczną i energetyczną poprzez:
a. Podejmowania działań dla zachowania tożsamości lokalnej – w Zbrosławicach, Miedarach, Ziemięcicach, Wieszowe i Czekanowie – regularne spotkania dla seniorów
b. Realizacja stałego cyklu spotkań dla liderów lokalnych dotyczących pogłębionej diagnozy oraz planowaniu działań z zakresu przeciwdziałania negatywnym skutkom transformacji
c. Cykl działań mających na celu podnoszenie akceptacji dla procesów transformacyjnych związanych z ekologią, tożsamością lokalną i dziedzictwem przemysłowym – w ramach cyklu przewiduje się organizację 15 wydarzeń edukacyjnych otwartych dla całej społeczności w sołectwach mających możliwość organizacji takich wydarzeń na swoim terenie
d. Warsztaty dla rodziców małych dzieci
2. Jako działanie uzupełniające mające na celu promowanie zdrowego trybu życia planuje się zorganizowanie zajęć sportowych dla 200 dzieci (150 M i 50 K) w tym organizacja 20 turniejów sportowych w roku 2025.
3. Włączenie kobiet: Działania mające na celu włączenie kobiet w proces transformacji, z naciskiem na rozwój ich kompetencji menedżerskich poprzez prowadzenie cyklu spotkań skierowanych do kobiet. Spotkania będą odbywały się raz na dwa miesiące.
4. Edukacja ekologiczna: Organizacja warsztatów z zakresu ekologii i zielonej gospodarki, co ma na celu podniesienie świadomości mieszkańców na temat zachodzących zmian. Dlatego w projekcie przewidziano realizację cyklu warsztatów edukacyjnych skierowanych do 30 osób (15 K i 15 M). Przewiduje się organizację 3 cykli edukacyjnych dla 10 osób każdy.
5. Inicjatywy lokalne: Realizacja 22 inicjatyw lokalnych o wartości 6000,00 złotych każda związanych z rozwiązywaniem problemów społecznych, promowaniem ekologii i podtrzymywaniem lokalnych tradycji.
Przykładowe działania:
- Warsztaty edukacyjne z zakresu ekologii i zielonej gospodarki.
- Program animacji społecznej dla młodzieży i seniorów, wzmacniający integrację międzypokoleniową.
- Tworzenie lokalnych inicjatyw ekologicznych i społecznych, mających na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz zachowanie lokalnej tożsamości kulturowej.
- Promowanie równości szans i wspieranie grup marginalizowanych w dostosowywaniu się do zmian klimatycznych.
Projekt będzie realizowany na terenie gminy Zbrosławice i obejmie wsparciem 310 osób, w tym 130 kobiet. Szczególny nacisk zostanie położony na pracę z grupami najbardziej dotkniętymi zmianami transformacyjnymi, zwłaszcza osobami młodymi oraz społecznościami lokalnymi.
Projekt jest finansowany w ramach Funduszy Europejskich na transformację w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego.
Wartość projektu: 744 718.75
Dofinansowanie UE: 670 246.87
Dofinansowanie budżet państwa: 74 471.88
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
„Zbrosławice-aktywne przemiany”
Projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.
Działanie 10.24 Włączenie społeczne - wzmocnienie procesu sprawiedliwej transformacji.