do góry
 • Czas pracy:
  pn-wt-czw 7:00-15:00 śr 7:00-17:00 pt 7:00-13:00
 • ul. Oświęcimska 2
  42-674 Zbrosławice
 • tel.
  (32) 233 70 12
  fax
  (32) 233 71 00
Strona główna Aktualności
22/VI
kategoria:
Aktualności

e-Urząd to bezpieczny system informatyczny, umożliwiający mieszkańcom dostęp przez Internet do części danych z wewnętrznego systemu informatycznego Urzędu Gminy. Połączenie pomiędzy platformą i komputerem klienta jest szyfrowane. Weryfikacja tożsamości klienta odbywa się za pomocą konta ePuap. Formularze i wnioski elektroniczne można składać podpisując je podpisem kwalifikowanym lub bezpłatnym Profilem Zaufanym. Wpływające do urzędu wnioski rejestrowane są automatycznie w elektronicznym systemie obiegu dokumentów. Zastosowane technologie i procedury gwarantują zarówno urzędowi jak i klientowi poufność i bezpieczeństwo przeprowadzanych operacji.

e-Urząd umożliwia:

 • dostęp do danych budżetowych - dochody i wydatki (dostęp publiczny, bez zakładania konta)
 • po zalogowaniu możliwy jest wgląd we własne dane podatkowe oraz opłatę za gospodarowanie odpadami (konta, historię wpłat, saldo)
 • opłacenie raty podatku/opł. śmieciowej lub podgląd danych do przelewu
 • możliwość ustawienia powiadomienia na email o zbliżającym się terminie opłaty (w przyszłości także SMS)
 • e-usługi - złożenie wybranych formularzy (np. deklaracja za odpady)

Aby uzyskać dostęp do platformy Eurząd należy:

 • zarejestrować się na platformie ePuap i potwierdzić swój wniosek o Profil Zaufany w najbliższym punkcie (np. w sekretariacie Urzędu Gminy, pok 6.)
 • złożyć wniosek o dostęp do systemu informatycznego (Katalog usług -> Dostęp do systemu teleinformatycznego)
 • poczekać na weryfikację danych, aktywację konta i zwrotną wiadomość z Urzędu Gminy

przejdź do platformy e-Urząd

Geneza powstania platformy eurząd:

Gmina Zbrosławice, jako partner gmin Wielowieś, Świerklaniec oraz miast Tarnowskie Góry, Sosnowiec i Jaworzno (jako Lidera) przystąpiła do projektu „e-Urzędy – utworzenie zintegrowanego systemu wspomagania zarządzaniem w administracji publicznej wraz z zapewnieniem świadczenia usług drogą elektroniczną". 3 czerwca 2014 r. została podpisana umowa o dofinansowanie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, co było ostatnim etapem fazy starań o możliwość realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Projekt ten znacząco unowocześnił posiadane już systemy informatyczne oraz pozwolił na zwiększenie wydajności pracy urzędu, przez automatyzację części procesów, które wcześniej musiały być wykonywane ręcznie. Wdrożenie pozwoliło na uruchomienie e-usług dla mieszkańców:

 • płatności masowe – każdy podatnik będzie posiadał swój, indywidualny numer konta bankowego po stronie urzędu, który będzie służył do rozliczeń. Operacje będą rozliczane automatycznie, podobnie jak realizowane są rozliczenia za energię elektryczną, czy telefony komórkowe.
 • system informacji podatkowej - mieszkańcy, po utworzeniu konta w systemie, będą mogli sprawdzić wysokość podatku, opłat śmieciowych oraz mieć wgląd w historię operacji.
 • system powiadamiania kontrahenta umożliwi elektroniczne informowanie o nadchodzącej racie podatku, opłacie śmieciowej oraz innych istotnych wydarzeniach z życia gminy.
 • punkt potwierdzania Profilu Zaufanego ePuap – pozwoli na bezpłatne i szybkie potwierdzenie tożsamości mieszkańca w lokalnym urzędzie i założenie konta na platformie ePuap, dzięki czemu nie będzie konieczności zakupu płatnego podpisu kwalifikowanego.
 • opracowanie formularzy na platformie ePuap umożliwi realizację wybranych usług bez fizycznej obecności petenta w urzędzie. Wystarczy jednorazowo potwierdzić tożsamość w punkcie potwierdzania profilu zaufanego, by resztę spraw załatwić przez Internet. Planowane jest uruchomienie ponad dwudziestu dedykowanych formularzy.

Budżet projektu dla Gminy Zbrosławice wyniósł 189.693,81 zł i finansowany był z Europejskiego Funduszu Społecznego (85%) oraz ze środków Gminy Zbrosławice (15%). Z powyższych środków został zakupiony niezbędny sprzęt informatyczny, licencje na oprogramowanie oraz specjalistyczne szkolenia urzędników, mające na celu podwyższenie kompetencji i umiejętności w tematyce zastosowania e-usług.

Projekt zakończono w październiku 2015 r.

Maciej Połoński - koordynator projektu e-Urzędy

Redagował:

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H